Típusok, hatóanyagok, helyes tárolás és helyes felhelyezés - többek között erről is szó esik a 16-os listában.
Összeállításunkat az Indiana Egyetem kutatásai és UNFPA (Egyesült Nemzetek Népesedési Alapja) által közzétett infografika alapján készítettük. A Népesedési Alap célja az, hogy minden megszületendő gyermek kívánt gyermek legyen, és hogy azok számára is elérhető legyen a tudatos családtervezés, akik hátrányos helyzetűek. Az Alap szeretné, ha minél több ember kerülhetné el a nemi úton terjedő betegségeket (elsősorban a HIV-fertőzést).
1. A tanulmányok adatai alapján a megkérdezett nők 17%-a, míg a férfiak 51%-a csak akkor húzza fel a gumit, amikor a közösülés már elkezdődött, ami nem igazán jelent védelmet a nemibetegségek ellen. Ráadásul erős izgalmi állapotban a merev hímvessző makkján megjelenő erekciós csepp már tartalmazhat a fogamzáshoz elegendő mennyiségű spermiumot. A kondomot mindig szex előtt kell felhúzni!
2. A megkérdezettek 45%-a azelőtt leveszi az óvszert, mielőtt véget ér az együttlét.
3. A vazelin típusú síkosítók károsítják az óvszer alapanyagát.
4. A használók 46%-a követi el azt a hibát, hogy a gumi tetején nem marad hely az ondó számára.
5. Visszagondolva legutóbbi szexuális élményükre, a megkérdezett nők 48%-a és a férfiak 42%-a belátta, hogy használat előtt nem szorították ki az óvszer tetejében ragadt levegőt. Ha levegő marad ott, a gumi könnyen kilyukad. Két ujjal mindig szorítsátok ki az óvszer végén lévő "spermazsákból"!
6. A WHO szerint naponta 1 millió embert fertőznek meg nemi úton terjedő betegségek.
Hogyan készül?A modern óvszerek már latexből (tejszerű, természetes anyag) vagy poliuretánból (termoplasztikus műanyag) készülnek. A latexet már a gyártási folyamatok elvégzése előtt teljes körű minőségellenőrzésnek vetik alá. Majd jön a vegyítés, amikor stabilizátorokat, tartósító- és vulkanizáló szereket adnak hozzá. A következő szakasz a merítés. Itt a masszát állandó hőmérsékletű tartályokba öntik, és ebbe az alapanyagba merítik az üvegből készült formákat, melyekre vékony latex réteg rakódik. Ezt követően steril levegővel megszárítják a bevonatot, majd ismét merítik, szárítják, és peremet alakítanak ki rá. Ezután a formákon maradó termékek vulkanizálódás céljából speciális kemencén haladnak keresztül, s az ismételt áztatást követően nagynyomású vízsugárral eltávolítják az óvszereket a formákról. Végül jön a szárítás. Ezután már csak a többfázisú tesztelés van hátra. (Forrás: Házipatika.com)
7. Az emberek 11%-a valamilyen éles tárggyal nyitja ki az óvszer csomagolását. A probléma az, hogy ami képes elszakítani a csomagolást, el fogja szakítani a gumit... Arra is figyeljetek, hogy körömmel nehogy sérüléseket ejtsetek rajta!
8. Kicsomagoláskor a nők 83 és a férfiak 74 %-a nem ellenőrzi az óvszert használat előtt. Jobb, ha csekkoljátok, nincs-e valahol kilyukadva, nem járt-e le a szavatossági ideje, és keressétek az egyéb hibákat, miközben felhúzzátok a gumit.
9. A tanulmányokban megkérdezettek 19%-a nem a leírásnak megfelelő módon tárolja az óvszereit. Ne a zsebetekben hordjátok, és ne legyen kitéve közvetlen napsütésnek, mert a latex anyag elvékonyodhat.
10. A válaszolók 4%-a először kifordítva kezdte használni az óvszert, majd visszafordította, és tovább használta azt. Ez nem jó, mert a gumin maradt pre-ejakulációs folyadéktól is ugyanúgy teherbe eshet a nő.
11. Az óvszerek hatékonysága akár 90% alá is csökkenhet, ha nem megfelelően alkalmazzátok.
12. A spermicid hatóanyaggal ellátott óvszerek nagyobb védelmet biztosítanak, mivel ezek legyengítik a spermiumokat, de megfelelő használat mellett a legegyszerűbb gumióvszer is megfelelő védelmet biztosít.
13. A csomagoláson feltüntetett "not to be used as a barrier" felirat azt jelenti, hogy ne használjátok védekezés céljára az óvszert, mert az kizárólag élvezet célra készült.
14. Az i.e. 1350-es évekből származó első írások tanúsága szerint az ókori egyiptomiak bőrből készült "védőpajzsot" használtak hímvesszőjük védelmére. I. sz. 150-200 táján pedig a francia hódítók tulokbőrből készített óvszert alkalmaztak. Az első hatékony óvszert birka vagy más állat beléből készítették. Az első kondom gumiból 1855-ben készült el.
15. Ha az óvszert az előírásos körülmények között tároljátok, öt éven keresztül meg kell őriznie kifogástalan minőségét.
16. A Condom Amsterdam Standard (CAS) szerint az európai óvszerek hatféle átmérővel készíthetők 91 és 109 mm között, a gumi vastagsága háromféle lehet 0,055 és 0,085 mm között, a hossza pedig 171 mm-től 185 mm-ig terjedhet.
Forrás: szeretlekmagyarorszag.hu
Nincsenek megjegyzések